Zdania i opinie dotyczącego tego popularnego słodzika, którego to znaleźć można w składzie niemal większości produktów, są niezwykle podzielone. Przez jednych uważanych jest za zdrową alternatywę względem tradycyjnego cukru, a przez innych jako śmiertelne zagrożenie dla naszego zdrowia – jak to więc jest z tym aspartamem?
Czy aspartam jest zdrowy?
Badania przeprowadzone przez Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności jednogłośnie wykazały, że aspartam – jeżeli spożywany jest w rozsądnych ilościach – nie powoduje absolutnie żadnego niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Wyjątkiem są osoby, które chorują na fenyloketonurię – powinny one starać się unikać spożywanie produktów, w których składzie znajduje się aspartam.
Aspartam czy tradycyjny cukier?
Wszelkie statystyki przemawiają na korzyść aspartamu – jest on ponad 180 razy słodszy względem cukru, a przy tym nie zawiera praktycznie żadnych kalorii. Przyjmuje się, że bezpieczna ilość tego słodzika do spożycia w ciągu jednego dnia oscyluje w okolicach 40 mg na każdy kilogram ciała. Oznacza więc to, że osoba ważąca 80 kg może spożyć około 3.2 grama aspartamu – wydaje się to być niewielką ilością, jak wyżej jednak wspomnieliśmy, jest on niemal 180 krotnie słodszy w porównaniu do cukru. Aspartam, sprzedawany jako słodzik, najczęściej występuje w postaci rozpuszczalnych pastylek, zazwyczaj wynoszących 15 mg, co można porównać do pojedynczej łyżeczki cukru.