Łaknienie jest jednym z najbardziej podstawowych potrzeb, które odczuwa człowiek. W ogólnym uproszczeniu – to po prostu nagłe pragnienie spożycia określonego pokarmu. Zdarza się jednak, że dochodzi do zaburzeń apetytu – może więc on być nadmiernie nasilony, lub wręcz przeciwnie. Z za bardzo nasilonym apetytem zmagać się mogą także osoby, które się odchudzają – zmiana dotychczasowego trybu życia, w tym także często zmniejszenie ilości dostarczanych organizmowi kalorii sprawia, że temu ciężko jest się przystosować do nowej sytuacji. Podpowiemy więc, co sprawia, że odczuwasz nadmierny apetyt.
Stres.
W obecnych czasach coraz to większa liczba osób zmaga się z nadmiernym stresem, którego przyczyny mogą być rozmaite, lecz najczęściej związane są z życiem zawodowym lub prywatnym. Niestety – przewlekły stres sprawia, że organizm zaczyna wydzielać pewne hormony, które mogą pobudzać uczucie łaknienia. Jest to, oczywiście, kwestia indywidualna – niektóre osoby, ze względu na stres, mogą całkowicie stracić łaknienie. Niewątpliwie jednak warto podjąć odpowiednie działania, które sprawią, że rzadziej będziemy narażeni na sytuacje stresowe.
Sen.
Wiele osób bagatelizuje znaczenie snu, zapominając przy tym, że jest on odpowiedzialny za regulację ogromnej ilości procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jego niedobór nie tylko sprawia, że odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją, ponieważ jest to kwestia o wiele bardziej zawiła. Warto jednak wiedzieć, że sen w bezpośredni sposób wpływa na nasz apetyt – wynika to, ponownie, z hormonów. Sen jest związany z aktywnością hormonów, dlatego jeżeli mamy problemy z wysypianiem się, skutki tego mogą objawiać się właśnie zwiększonym apetytem.